Sexta, Outubru 16, 2026
Time Timor Magazine
NEWSLETTER
No Result
View All Result
  • Varanda
  • Profil
  • Kultura
  • Edukasaun
  • Politika
  • Ekonomia
  • Opiniaun
    Lei Seidauk Kondena Loloos Sidadaun Ne’ebé Utiliza Sala Povu nia – Osan

    Lei Seidauk Kondena Loloos Sidadaun Ne’ebé Utiliza Sala Povu nia – Osan

    Projetu Rekonstrusaun Maternidade iha Vila Antiga Baukau  Sai Ezemplu  ba Obra Seluk iha TL

    Projetu Rekonstrusaun Maternidade iha Vila Antiga Baukau  Sai Ezemplu  ba Obra Seluk iha TL

    Idea Balu Hakarak Apoiu ba Kandidatu PR Dr. Rui M. Araújo

    Idea Balu Hakarak Apoiu ba Kandidatu PR Dr. Rui M. Araújo

    Ricardo Luan : “Dezenvolvimentu TL Komesa La’o – Presiza Fortifika iha Asuntu Kontrolu”

    Ricardo Luan : “Dezenvolvimentu TL Komesa La’o – Presiza Fortifika iha Asuntu Kontrolu”

    “Laiha Sinais Tranzitu – Polisia Labele Prende Ami – nia Motor – Kareta”

    “Laiha Sinais Tranzitu – Polisia Labele Prende Ami – nia Motor – Kareta”

  • Portugues
    Lenda Santa Maria Egipcíaca

    Lenda Santa Maria Egipcíaca

Time Timor Magazine
  • Varanda
  • Profil
  • Kultura
  • Edukasaun
  • Politika
  • Ekonomia
  • Opiniaun
    Lei Seidauk Kondena Loloos Sidadaun Ne’ebé Utiliza Sala Povu nia – Osan

    Lei Seidauk Kondena Loloos Sidadaun Ne’ebé Utiliza Sala Povu nia – Osan

    Projetu Rekonstrusaun Maternidade iha Vila Antiga Baukau  Sai Ezemplu  ba Obra Seluk iha TL

    Projetu Rekonstrusaun Maternidade iha Vila Antiga Baukau  Sai Ezemplu  ba Obra Seluk iha TL

    Idea Balu Hakarak Apoiu ba Kandidatu PR Dr. Rui M. Araújo

    Idea Balu Hakarak Apoiu ba Kandidatu PR Dr. Rui M. Araújo

    Ricardo Luan : “Dezenvolvimentu TL Komesa La’o – Presiza Fortifika iha Asuntu Kontrolu”

    Ricardo Luan : “Dezenvolvimentu TL Komesa La’o – Presiza Fortifika iha Asuntu Kontrolu”

    “Laiha Sinais Tranzitu – Polisia Labele Prende Ami – nia Motor – Kareta”

    “Laiha Sinais Tranzitu – Polisia Labele Prende Ami – nia Motor – Kareta”

  • Portugues
    Lenda Santa Maria Egipcíaca

    Lenda Santa Maria Egipcíaca

No Result
View All Result
Time Timor Magazine
No Result
View All Result

Kadeira iha Parlamentu Nasional  Hahú Periodu 2001 – 2023

Time Timor by Time Timor
Outubru 21, 2022
in Politika
9 min read
0
Home Politika
245
SHARES
310
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Nasaun Timor – Leste, uza sistema multi partidarizmu. Tanba ne’e, kompozisaun ba deputadu sira  iha Parlamentu Nasional, kompustu husi 65, mai husi Partidu sira ne’ebé, liu bareira. Hahú 2001 to’o mai 2012, partidu ne’ebé liu bareira 3 %, mak bele hetan asentu. Iha tinan 2017, partidu politiku bele hetan kadeira, hodi sai nu’udar reprezentante povu/deputadu/a iha Parlamentu Nasional tenke liu 4 %.

RELATED POST

Sosializasaun Servisu Dijitalizasaun Hodi Salvaguarda Memoria Audio-visual

Povu Nia Lian : Di’ak Liu Hadi’a Uluk Infaestrutura Bázika Duke Promete Mina Mai TL

Komprasaun iha eleisaun ne’ebé liu ona  

2001 East Timorese parliamentary election      

Party/PartiduVotes/Votus%Seats/Kadeiras
Fretilin208,53157.3755
Democratic Party(PD)31,6808.727
Social Democratic Party(PSD)29,7268.186
Timorese Social Democratic Association(Partido Sosialista de Timor)28,4957.846
Timorese Democratic Union(UDT)8,5812.362
Timorese Nationalist Party(Partidu Nasionalista Timorense – PNT)8,0352.212
Association of Timorese Heroes (Asosiasaun husi Herois)7,7352.132
People’s Party of Timor (Partidu Polular de Timor)7,3222.012
Christian Democratic Party(Partido  Demokrativu Kristaun Timor UDP – PDC)7,1811.982
Socialist Party of Timor(Partido Sosialista – PST)6,4831.781
Liberal Party(Partidu Liberal – PL)4,0131.101
Christian Democratic Union of Timor2,4130.661
Timorese Popular Democratic Association2,1810.600
Labour Party2,0260.560
National Republic Party of East Timor1,9700.540
Maubere Democratic Party1,7880.490
Independents5,3411.471

Tetum   


30 August 2001
2007 →
All 88 seats in the Constituent Assembly
Party/partidu Leader/Lideransa % Seats/Kadeira Fretilin Francisco Guterres 57.37 55 Democratic Party Fernando de Araújo 8.72 7 PSD Mário Viegas Carrascalão 8.18 6 ASDT Francisco Xavier do Amaral 7.84 6 UDT João Viegas Carrascalão 2.36 2 PNT Aliança de Araújo 2.21 2 KOTA Leão Pedro dos Reis Amaral 2.13 2 PPT Jacob Xavier 2.01 2 PDC António Ximenes 1.98 2 PST Pedro dos Mártires da Costa 1.78 1 Liberal Armando da Silva 1.10 1 UDC Vicente Guterres 0.66 1 Independent de:António da Costa Lelan 1.47 1
Eleisaun parlamenter 2007
PartiduVotu%+/-Deputadu
UNDERTIM13.2473,19 %+3,19 %2
CNRT100.17524,10 %+24,10 %18
PR4.4081,06 %+1,06 %0
PDRT7.7181,86 %+1,86 %0
PDC4.3001,03 %-0,95 %0
UDT3.7530,90 %-1,46 %0
PD46.94611,30 %+2,58 %8
PMD2.8780,69 %+0,69 %0
PST3.9820,96 %-0,82 %0
Coligação ASDT/PSD65.35815,73 %-0,29 %11
Aliança Democrática KOTA/PPT13.2943,20 %-0,94 %2
FRETILIN120.59229,02 %-28,35 %21
PNT10.0572,42 %+0,21 %0
PUN18.8964,55 %+4,55 %3
Votu (válidu)415.604100,0 %––
lá’os válidu (branco, nulu, reklamado)10.6062,49 %––
Hotu426.210––65

Fonte, WikipediA  Ensiklopédia  livre                       

Eleisaun parlamentar, Timór  Lorosa’e  2012, Fonte, WikipediA  Ensiklopédia livre     

  • Partidu ne’ebé hetan númeru votu boot liu hotu – CNRT – hetan votu 172,831 (36,66%) / deputadu 30
  • Fretilin hetan votu 140,786 (29,87%) / deputadu 25
  • Partidu Demokrátiku (PD): votu 48,851 (10,31%) / deputadu 8
  • Frenti-Mudança: votu 14,648 (3,11%) / deputadu 2
Naran Partidu PolitikuTotal votus% VotusKadeira 65
CNRT172, 83136,66%30
Fretilin140,78629, 87 %25
Partidu Demokrátiku (PD)48,85110,31%)       8
Frenti-Mudança(FM)14,6483,112

TABELA PARTIDU POLITIKU (PP) HO REZULTADU VOTASAUN IHA ELPAR 2017

Naran Partidu PolitikuTotal votus% VotusKadeira 65
Bloku  Unidade Popular – BUP4.9990,9 % 
Assosiação Popular Monarkia Timorense – APMT54611,0 % 
Kmanek Haburas Unidade Nasional Timor oan – KHUNTO      36.5476.4 %5
Partidu Esperansa da Patria – PEP6.7751.2 % 
Partidu Socialista de Timor – PST4.8911.89 % 
Partidu Dezenvolvimentu Popular – PDP2.0790,4 % 
Congreso Nacional Reconstrução de Timorense – CNRT167.34529,5 %22
Partidu Repúblikanu – PR3.9510,7 % 
União Democratico Timorense – UDT11.2552,0 % 
Partido Democratico Cristão – PDC1.7640,3 % 
Movimentu Liberta Povu Maubere – MLPM1.3320,2 % 
Partido Libertação Popular – PLP60.09810,6 %8
Partido Democratico – PD55.6089,8 %7
Unidade Nacional Democratica de Resistencia Timorense – UNDERTIM1.2160,2 % 
Partido Unidade Dezenvolvimentu Democratico – PUDD15.8872,8% 
Partido Timorenese Democratico – PTD6690,1 % 
Frenti Mudanca – FM88.491,6 %1
Partido Social Democrata – PSD4.6880,8 % 
Partido Centro Ação Social Democrata Timorenese – CASDT2.3300,4 % 
Partido Dezenvolvimento Nacional – PDN3.8460,7 % 
Frenti Revolucionario Timor Leste Independente – FRETILIN168.48029.7 %23

Eleisaun Parlamentar Tinan 2017, ne’ebe realiza iha loron 12 fulan-Maiu 2017, [1] no anunsia iha loron 1 fulan Agustu tinan 2017 husi Tribunal Rekursu. 

  1. FRETILIN hetan votus 168.480 (29,7 %) hodi lidera Governo (maioria-simples), ho total kadeira 23.[2] Deputados hamutuk 65 ne’ebe hetan asentuasaun iha Parlamentu Nasional.[1]. Source CNE, 2018.

Pergunta:Eleisaun Parlamentar 2023 – 2027, Partidu ida ne’ebé Mak sei Manan

Fretilin

CNRT

Khunto

PD ou

seluk tan

Tags: deputadu sira tuir periodukadeira
Share98Tweet61Share25

Related Posts

Sosializasaun Servisu Dijitalizasaun Hodi Salvaguarda Memoria Audio-visual
Edukasaun

Sosializasaun Servisu Dijitalizasaun Hodi Salvaguarda Memoria Audio-visual

Outubru 13, 2026
Povu Nia Lian : Di’ak Liu Hadi’a Uluk Infaestrutura Bázika Duke Promete Mina Mai TL
Politika

Povu Nia Lian : Di’ak Liu Hadi’a Uluk Infaestrutura Bázika Duke Promete Mina Mai TL

Outubru 4, 2026
Proposta Kareira Únika Sei Motiva Funsionáriu Públiku Hatudu Desempeñu Excellente
Politika

Proposta Kareira Únika Sei Motiva Funsionáriu Públiku Hatudu Desempeñu Excellente

Setembru 30, 2026
Projetu Rekonstrusaun Maternidade iha Vila Antiga Baukau  Sai Ezemplu  ba Obra Seluk iha TL
Opiniaun

Projetu Rekonstrusaun Maternidade iha Vila Antiga Baukau  Sai Ezemplu  ba Obra Seluk iha TL

Setembru 29, 2026
Kestaun  Legál – Disputa Rai – Politika – Impede Investimentu Lubuk ida Iha TL
Politika

Kestaun  Legál – Disputa Rai – Politika – Impede Investimentu Lubuk ida Iha TL

Setembru 18, 2026
Entrevista : Problema Pobreza Iha Timor – Leste Intervensaun Husi Parte Akadémika
Politika

Entrevista : Problema Pobreza Iha Timor – Leste Intervensaun Husi Parte Akadémika

Setembru 15, 2026
Next Post
Ricardo Neu “Servisu iha Rai Liur Investimentu Hadi’a Moris”  

Ricardo Neu “Servisu iha Rai Liur Investimentu Hadi’a Moris”  

Vizita ISC: Horta Hala’o  Dialogu ho Reitor no Dosente Foka ba Merkadu Traballu

Vizita ISC: Horta Hala’o  Dialogu ho Reitor no Dosente Foka ba Merkadu Traballu

Komemora 12 Novembru badala 31: Reflesaun ba Konflitu Entre Juventude no Istoria husi João – Bermeta.  

Komemora 12 Novembru badala 31: Reflesaun ba Konflitu Entre Juventude no Istoria husi João – Bermeta.  

Presaun Ba Jornalista Se La Iha Fundamentu Krime?

Presaun Ba Jornalista Se La Iha Fundamentu Krime?

Sai Nasaun RDTL La Hetan ho Fasil

Discussion about this post

Kalohan Hosting
ADVERTISEMENT
  • About
  • Advertise
  • Privacy & Policy
  • Contact Us
Call Us: +670 7704 2527

© 2021 Time Timor Magazine - Hosted by Kalohan.NET.

No Result
View All Result
  • Varanda
  • Profil
  • Kultura
  • Edukasaun
  • Politika
  • Ekonomia
  • Opiniaun
  • Portugues

© 2021 Time Timor Magazine - Hosted by Kalohan.NET.